6 zabytków Rewala i okolic, które musisz poznać

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Koleje Wąskotorowe w Polsce, choć jest ich niewiele (jeśli chodzi o aktywne składy) cieszyły się niegdyś dużą popularnością. Dziś niestety zostało jedynie kilkunastu licencjonowanych przewoźników, prowadzących przewozy na wąskotorówkach. Jednym z takich obiektów jest właśnie Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która po raz pierwszy wyruszyła w trasę Gryfice - Niechorze 1.07.1896r., poruszając się wówczas po torach o rozstawie 750 mm, który w 1912 roku poszerzono do 1000 mm. Transport towarowy na tej trasie był wówczas doskonale rozwinięty.

Podczas wojny, ruch kolejowy na wąskich torach zastygł, a tabor i infrastruktura kolejowa zaczęły niszczeć. Dopiero wpisanie Gryfickiej Kolei Dojazdowej do rejestru zabytków 11.05.1995r., zatrzymało ten proces. Zniszczenia okazały się jednak zbyt duże, by spółka PKP chciała inwestować w gryficką dojazdówkę. Wystawiono ją więc na sprzedaż.

Ostatecznie, w 2002 roku ustalono, że to gmina Rewal podpisze umowę z PKP i Ministrem Skarbu, o nieodpłatnym przejęciu taboru, infrastruktury oraz 61-kilometrowej linii Gryfice - Trzebiatów. Niestety, wieloletni brak jakichkolwiek inwestycji w kolejkę spowodował, że nie udało się Gminie uruchomić ponownie ruchu na trasie Pogorzelica - Trzebiatów. Wymagałoby to zbyt dużych nakładów finansowych, znacznie przewyższających możliwości Rewala.

Nadzieja pojawiła się w roku 2004 r., po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym, wystąpiono o dotacje unijne, które w efekcie zostały przyznane. Rozpoczęto więc gruntowną rewitalizację Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Zmodernizowana została stara, 10-kilometrowa linia kolejowa Trzęsacz - Pogorzelica, zabytkowe dworce w Rewalu, Niechorzu i Pogorzelicy oraz cały tabor kolejowy, który wyposażono w toalety i ogrzewanie. Oprócz remontu wiekowych budynków dworcowych, wybudowano również 3 nowe stacje. W 2013 roku, powołano także do życia spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa, z siedzibą w Pogorzelicy, która obsługuje przewozy na malowniczej trasie Gryfice - Pogorzelica.

Dodano: 2021-08-15 15:01:00
Poprzedni 1 / 6

Komentarze (2)
Anonim
15.08.2021 16:09

Jadąc do Rewala nie spodziewałam się aż tylu zabytków do oglądania. Zachęcam każdego miłośnika starej architektury do przyjechania.

Anonim
24.08.2021 18:10

Bardzo ciekawe zabytki! Fajny sposób na spędzenie czasu na wakacjach nad morzem to właśnie zwiedzanie starych nadmorskich budowli.

Dodaj komentarz