Rewal

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Rewal to miejscowość wypoczynkowa, będąca centrum malowniczego Wybrzeża Rewalskiego, z kąpieliskiem morskim o długości 300m linii brzegowej i własną przystanią rybacką.

Bardzo bogata baza noclegowa w postaci pensjonatów, hoteli, ośrodków SPA, domków letniskowych i campingów oraz doskonale przygotowane zaplecze gastronomiczne, chętnie ugoszczą nawet najbardziej wymagających turystów.

Aleja Róż i Zakochanych, rewalskie wieloryby, Nadmorska Kolej Wąskotorowa i pomnik rybaka to tylko niektóre z atrakcji jakie oferuje dla turystów Rewal. Przepiękne widoki rozciągające się na morze podziwiać zaś można z platformy spacerowej lub tarasu widokowego. W Rewalu znajduje się także duży kompleks sportowo-rekreacyjny i szlaki turystyczne dla aktywnych.

Co ważne, atrakcyjność miejscowości absolutnie nie wyczerpuje się tylko latem, kiedy bawią tu tysiące gości. Warto bowiem odwiedzić Rewal także jesienią i zimą, kiedy robi się tu bardziej kameralnie i równie magicznie.

Baza noclegowa Rewala:

  • Rewal noclegi
  • Rewal pensjonaty
  • Rewal hotele
  • Rewal domki letniskowe
  • Rewal pokoje
  • Rewal kwatery
  • Rewal apartamenty
  • Rewal SPA
Historia

Pierwsza wzmianka o Rewalu pochodzi już z 1434 roku, jednak powstanie miejscowości Rewahl datuje się na XIV wiek, a dokładniej na jego drugą połowę, kiedy to stanęła tu, na szlaku łączącym Gdańsk, Kołobrzeg oraz Kamień Pomorski zbójecka karczma zwana Riuale. Zlokalizowana była ona nieopodal dzisiejszej przystani rybackiej. Kiedy jednak zaczęły zagrażać jej morskie fale, budynek rozebrano. Wokół karczmy zaczęła tworzyć się nieduża osada, typowo rybacka, podzielona przez potok Rigose, łączący morze z bagiennym jeziorem w okolicach Trzęsacza i Śliwina.  

Ówczesny Rewal podzielony był na dwie części: zachodnią, która należała administracyjnie do Śliwina oraz część wschodnią należącą do trzęsackich posiadłości von Flemmingów (którzy zostali jej właścicielami w 1466).Tak podzielona miejscowość funkcjonowała aż do 1 kwietnia 1905 roku - wówczas dopiero ponownie ją połączono

 Mieszkańcy dawnego Rewala trudnili się przede wszystkim rybołówstwemRolnictwem zaś zajmował się wyłącznie miejscowy karczmarz

Rewal widniał na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Lubinusa z 1618, jako Raval. 

Sprzyjające warunki naturalne i krajobrazowe pozwoliły miejscowości na uzyskanie w 1827 roku statusu kąpieliska, które początkowo gościło turystów przede wszystkim z okolic Berlina. Nie spowodowało to jednak od razu budowy obiektów noclegowych. Te zaczęły tu powstawać dopiero w drugiej połowie lat 90 XIX wieku i jeszcze przed I Wojną Światową przebywało tu już ponad 2200 letników. Rewal gwałtownie się rozwijał, dlatego też w 1894 roku powstała tu szkoła, a w 1900 roku, park zdrojowy

Warto jeszcze wspomnieć, że 1 lipca 1896 roku Rewal przecięła pierwsza, zachodnia linia Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Linia ta łączyła wówczas Gryfice z Niechorzem. 1 maja 1913 roku Rewal uzyskał natomiast połączenie kolejowe z Trzebiatowem.

II Wojna Światowa naturalnie spowodowała zastój w rozwoju turystycznego potencjału miejscowości. Po zakończeniu wojny jednak, miejsce to na nowo rozkwitało jako letnisko. 

Od 1973 roku do dziś, Rewal jest siedzibą Gminy i władz samorządowych. 

W dzisiejszym Rewalu nie brak jest śladów przeszłości. Zachowały się bowiem niektóre zabytki. Stoją tu także pomniki świadczące o tradycji rybackiej miejscowości.

Blogi

Zapraszamy na stronę lukaszklosinski.pl na fotorelację ślubną z Rewala.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Rewala na stronie fotorelacja.com

Na stronie gastromonia.blox.pl możecie sprawdzić, gdzie można smacznie zjeść w Rewalu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia