Niechorze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niechorze to niewielka miejscowość nadmorska należąca do przepięknego regionu Wybrzeża Rewalskiego, położona dokładnie pomiędzy brzegami Bałtyku, a naturalnym jeziorem Liwia Łuża.

Miejscowość jest typowym kurortem wypoczynkowym, w którym jest spory wybór ośrodków wczasowych, pensjonatów, domów gościnnych, campingów oraz pól namiotowych.

Nadmorskie wybrzeże wzdłuż Niechorza to przede wszystkim piaszczysta plaża, ze 100-metrowym, strzeżonym kąpieliskiem, ale także wysoki klif, na którym dumnie stoi zabytkowa latarnia morska.

Nie sposób się tu nudzić. W wolnym czasie, oprócz wdrapania się po schodach latarni, odwiedzić można też bazę rybacką, motylarnię, Muzeum Rybołówstwa, czy wsiąść do zatrzymującej się w miejscowości, odnowionej Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej. Można też zobaczyć pomnik Foki Depki, niegdyś przypływającej bardzo chętnie do wybrzeży Niechorza lub poobserwować zachody słońca z mola. W Niechorzu jest także kilka miejsc, w których można wytańczyć się do białego rana. Dla lubiących aktywny wypoczynek natomiast, czekają 3 szlaki turystyczne, które pokonać można pieszo lub rowerem.

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości o słowiańskiej nazwie Nansin pochodzą z XIV wieku. Są jednak jeszcze kroniki trzęsackiego pastora, które podają, że wieś mogła istnieć już około 1180 roku. Wtedy właśnie, książę Kazimierz sprezentował zakonnikom z Lund jezioro i przyległe do niego tereny, na których mieliby otworzyć zakon.

Początkowo, miejscowość składała się z dwóch części: GroB-Horst (Duże Niechorze),która była wsią typowo chłopską i wieś rybacką Klein-Horst (Małe Niechorze).

Małe Niechorze otoczone było kanałem i ziemiami wchodzącymi Dużego Niechorza, dlatego też miało ograniczone możliwości rozwoju. Potwierdza to nawet fakt, iż aby Małe Niechorze mogło otworzyć własną szkołę, to w 1829 r. musiało wydzierżawić fagment ziemi od Dużego Niechorza. Wkrótce jednak Małe Niechorze, z powodu swojego położenia nad samym wybrzeżem Bałtyku zaczęło stawać się doceniane i coraz chętniej odwiedzane przez turystów. W końcu, w 1868 roku zyskało więc miano kąpieliska i miejscowości wypoczynkowej. Niektórzy letnicy nawet, z powodu braku miejsc w Małym Niechorzu musieli szukać noclegów w nieco badziej oddalonym od morskich brzegów - Dużym Niechorzu. Obie wsie połączono ostatecznie 1 kwietnia 1913 roku.

Z biegiem lat, Niechorze coraz bardziej rozwijało się pod względem turystycznym. W 1889 roku zarejestrowano w Niechorzu 700 letników, w 1910 roku - 1873, a w 1923 roku przyjechało ich do Niechorza 3000

1 lipca 1896 roku otwarto pierwszą, zachodnią linię Gryfickiej kolei Wąskotorowej, która połączyła Niechorze (z końcową stacją w Dużym Niechorzu) z Gryficami. 1 maja 1913 roku, Niechorze zyskało jeszcze, poprzez nowe linie kolejowe, połączenie z Trzebiatowem przez Pogorzelicę.

U schyłku II Wojny Światowej, 12.03.1945r. Niechorze zdobyły jednostki 7. Korpusu Kawalerii Gwardii Armii Czerwonej, 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty oraz 13. Pulku Artylerii Pancernej Ludowego Wojska Poslkiego. Podczas walk o Niechorze, zniszczono niestety laternę Latarni Morskiej. Na mocy traktatów pokojowych konferencji poczdamskiej miejscowość włączona została do Polski. Jej dotychczasowych mieszańców natomiast wysiedlono do Niemiec. W 1947 roku zmieniono nazwę Horzewo na Niechorze.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia