Wystartował sezon turystyczny Anno Domini 2012

Najdłuższy wolny weekend majowy już niebawem, a to oznacza jedno – turystyczny sezon letni Anno Domini 2012 wystartował. Hotele, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i prywatne kwatery już teraz przyjmują rezerwację na najgorętsze urlopowe miesiące, a portale turystyczne notują niebywały wzrost sprzedaży reklam. Każdy chce promować swój obiekt noclegowy, każdy też chce znaleźć dogodne do wypoczynku miejsce dla siebie i swojej rodziny. Jak donoszą badania konsumenckie, w tym roku większość Polaków wybierze polskie kurorty wypoczynkowe, więc dla właścicieli i zarządzających baza noclegową rozpoczyna się gorący okres wytężonej pracy.

Nadbałtyckie stawki

Wybrzeże Bałtyckie i zlokalizowane w części nadmorskiej obiekty noclegowe kuszą cenami. Najpopularniejsza promocja: zarezerwuj wcześniej, a dostaniesz niższą cenę, kusi amatorów wypoczynku nad Bałtykiem. Każdy, kto chciałby spędzić swój urlop nad polskim morzem powinien się spieszyć z wyborem pensjonatu czy domu wczasowego, bowiem rezerwacje na lipiec i sierpień odnotowuje się już miesiąc wcześniej niż w ubiegłym roku. Mimo braku zapewnień synoptyków odnośnie dobrej prognozy pogody, coraz więcej osób rezerwuje ostateczne terminy już teraz, bez względu na brak pewności, co do sprzyjającej aury. Duże zainteresowanie nie spowodowało jednak, obniżenia cen noclegów. Wprost przeciwnie – im większe zainteresowanie, tym hotelarze wyżej windują ceny za pobyt. Przeciętna rodzina, która planuje wakacje nad Bałtykiem musi się liczyć z co najmniej 130 zł opłaty za jedną noc. Koszt dziennej stawki zwiększa oczywiście wyższy standard pokoju, lokalizacja obiektu, wielkość miejscowości, dodatkowe atrakcje typu SPA, basen, plac zabaw, wyżywienie, miejsce parkingowe i opłata klimatyczna. Wysokość stawki podatku pobieranego od przyjezdnych, turystów i gości ustalają radni danej gminy i w 2012 roku wynosi ona od 4 PLN za dzień w Świnoujściu, 3 PLN w Kołobrzegu, 1,60 PLN w Kołobrzegu, aż po 1 PLN w Rewalu.

- Nieduża stawka klimatyczna w Rewalu nie oznacza, że ceny noclegów w tej miejscowości są na równie niskim poziomie – tłumaczy Małgorzata Ordziniak, z portalu Rewal.net.pl. Miejscowość ta jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na zachodnim wybrzeżu, a ceny noclegu w pokoju dwuosobowym wahają się od 50 zł do nawet 300 zł za dobę, co doskonale odzwierciedlają wpisy reklamowe obiektów hotelarskich na naszym portalu. Zróżnicowanie cenowe powoduje, że każdy zainteresowany wypoczynkiem nad morzem znajdzie nocleg w cenie, na którą go stać. Rozmowy z naszymi klientami – właścicielami obiektów noclegowych na wybrzeżu – utwierdzają mnie w przekonaniu, że w tym sezonie nad Bałtykiem będzie wypoczywało więcej turystów niż odnotowana w poprzednim roku liczba 5 mln turystów.

Górskie klimaty: Karkonosze czy Tatry?

Ci, którzy wolą spędzać czas na pieszych wędrówkach i w bardziej aktywny sposób, zaplanowali swoje tegoroczne wakacje w górach. Powodzeniem cieszy się Zakopane i Karpacz. Te najbardziej atrakcyjne górskie miejscowości nie narzekają na brak turystów mimo utrzymujących się stawek z ubiegłego roku. O wyborze miejsca na wypoczynek w tatrzańskich bądź karkonoskich kurortach decyduje przede wszystkim mnogość atrakcji, dobrze przygotowane szlaki górskie i odpowiednie zaplecze hotelarskie. Stolica Tatr czy też miasto pod Śnieżką każdego roku organizują atrakcyjne wydarzenia, mające na celu przyciągnąć jeszcze więcej gości, którzy w aktywny i efektywny sposób spędzą wolny czas.

- Jak szacują analitycy, większym zainteresowaniem niż w ubiegłym roku cieszą się podróże maksymalnie siedmiodniowe – przed rokiem wybrało je prawie 60% rezerwujących, w tym roku notujemy już 5% wzrost, natomiast na wakacje powyżej 10 dni pozwoli sobie tylko niecałe 30% urlopowiczów – tak wynika z danych portalu Karpacz.net – mówi Ewa Adamska z Karpacz.net.

Bogactwo i zróżnicowanie krajobrazu, ośnieżone szczyty polskich gór, możliwość poznania tradycji i folkloru danego regionu oraz dobrze przygotowana oferta dodatkowa, uzupełniająca wypoczynek to prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi. Z danych serwisu turystycznego Karpacz.net wynika, że tak samo jak nad morze, tak i w Karkonoszach ceny za noclegi są zróżnicowane. Świadczy to o dostosowaniu oferty standardu obiektu hotelowego do różnych grup potencjalnych klientów. Za trzydniowy pobyt w czasie weekendu majowego w trzygwiazdkowym pensjonacie ze śniadaniem musimy średnio zapłacić 850 zł, nocleg z domu gościnnym bez wyżywienia będzie nas kosztował średnio 50 zł, natomiast za pobyt w apartamencie wyposażonym w kuchnię, jadalnię, łazienkę i balkon musimy liczyć ok 230 zł za dobę.

Majówka tuż tuż

Hotele, pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i prywatne kwatery już niedługo zaczną przeżywać prawdziwe oblężenie, a co za tym idzie, zwiększą swój zysk. Po czasie wytężonej pracy i zimowym zastoju każdy marzy o chwili odpoczynku, a zbliżający się weekend majowy to przedsmak wakacyjnego urlopu. Święto Pracy 1 maja wypada w tym roku we wtorek, natomiast 3 maja to czwartek. Dzięki temu biorąc wolne w poniedziałek, środę i piątek, mamy łącznie z sobotami i niedzielami 9 dni wolnego. Meteorolodzy też są dla nas łaskawi, bo przewidują temperatury nawet do 30 stopni i stabilność pogodową. Podobno w całej Polsce będziemy mogli opalać się, spacerować i grillować bez obawy przed deszczem czy zimnem. Nic więc dziwnego, że sezon urlopowy Anno Domini 2012 można uważać za otwarty.

Dodano: 2012-05-01 13:27:16

Komentarze (0)
Dodaj komentarz