Wiatrak w Lędzinie

We wsi Lędzin, 2 km od obecnego Niechorza, w 1723 roku wybudowano typowy, holenderski wiatrak. Wiatrak ten spełniał swoją podstawową rolę jeszcze do lat 60-tych ubiegłego stulecia, po czym nie funkcjonując już tak jak kiedyś, zaczął popadać w ruinę. W 1953 roku wpisano go na listę zabytków.

Dopiero w roku 1984 zainteresował się nim Pan Jóżef Jaszczerski, odkupując go i teren mu przyległy od miejscowego rolnika i restaurując cały obiekt tak, aby zachowało się w nim jak najwięcej oryginalnych części i murów. Udało się w związku z tym zachować stary mechanizm napędzający skrzydła, a pochodzący z czasów świetności wiatraka. Koła zębate i pozostałe elementy mechanizmu ciągną się tu od samej podstawy, aż do kopuły budowli.

W wiatraku znajdują się obecnie w pełni wyposażone pokoje dla gości. Istnieje też możliwość wynajmu całego obiektu. Przy wiatraku zbudowano także niedużą kawiarenkę oraz klimatyczne domki letniskowe, w stylu starej wsi. Wiatrak jest bardzo ekologiczny, ponieważ zamontowano w nim fotoogniwa, wytwarzające prąd i grzejące wodę oraz inne proekologiczne rozwiązania.

A wszystko to w otoczeniu pól, łąk, jeziora Liwia Łuża, malownicznych szlaków rowerowych oraz zaledwie nieco ponad 2 km od morza

Dodano: 2015-06-19 15:02:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz