Sprawdzenie auta przed wyruszeniem na wakacje - 5 ważnych zasad

Sprawdzenie auta przed wyruszeniem na wakacje - 5 ważnych zasad

Każdy lubi przynajmniej raz do roku gdzieś wyjechać na dłużej, aby odpocząć od codziennych obowiązków i natłoku spraw. To też nie ma się co dziwić, że najodpowiedniejszą porą na taki wyjazd są wakacje, ponieważ jest wtedy ciepło, a dni są najdłuższe i wiele można zwiedzić. Bardzo duża liczba osób decyduje się na taki wyjazd własnym samochodem, gdyż można wówczas zabrać ze sobą zdecydowanie więcej rzeczy. Dodatkowo w wielu przypadkach jest to także korzystniejsze pod względem cenowym. Bardzo ważne jest jednak to, żeby auto było dokładnie sprawdzone oraz przygotowane do takiej podróży, ponieważ wówczas jest się spokojniejszym, że nie będzie z nim jakichkolwiek problemów w trasie. Jeżeli natomiast konieczne jest dokupienie jakiś drobiazgów do samochodu to warto jest je kupić w sklepie online czesciauto24.pl, ponieważ jest tam bardzo bogaty asortyment i na pewno każdy bez problemu znajdzie to, co potrzebuje. Poniżej kilka zasad, które koniecznie muszą być spełnione przed wyruszeniem na wakacje.

Sprawdzenie układu hamulcowego

Prawidłowo działające hamulce to podstawa w każdym samochodzie. Dlatego przed wyruszeniem w podróż dobrze jest podjechać do jakiegoś warsztatu samochodowego, żeby sprawdzili stan układu hamulcowego. Samemu natomiast koniecznie trzeba sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym. Zasada jest bowiem taka, iż jeśli płynu ubywa to może coś dziać się z układem hamulcowym i nie do końca może on działać tak jak powinien. Jeżeli natomiast płynu nie ubywa to z reguły jest wszystko w porządku z układem hamulcowym.

Sprawdzenie ogumienia

Jedną z bardzo istotnych rzeczy, jaką trzeba obowiązkowo mieć sprawdzoną jest zużycie opon. To bardzo ważny aspekt, gdyż jeśli opony nie będą miały odpowiedniego bieżnika to nie będą mieć właściwej przyczepności. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić nie tylko do nie wyhamowania w odpowiednim czasie ale także do stracenia kontroli nad autem i w konsekwencji wypadku. Dlatego bardzo istotne jest kilka aspektów za pomocą, jakich można poznać zużycie opony. Podstawową rzeczą po czym można stwierdzić, że opona nie nadaje się kompletnie do dalszego użytku jest bieżnik opony. Pod żadnym pozorem nie powinien on być mniejszy niż 1,6 milimetra. To też, aby sprawdzić ile wynosi w danym momencie bieżnik należy się dobrze przyjrzeć oponie, gdyż ma ona poprzeczne progi, na jakich widać ile dokładnie jest bieżnika. Również na zużycie opony ma bardzo duży wpływ jej wiek. Żywotność opony nie powinna być dłuższa niż 7 lat, ponieważ guma, z której jest ona zrobiona ma to do siebie, że jełczeje i nie wiadomo, w jakim czasie może się ona popsuć. Dlatego warto jest obowiązkowo zwrócić uwagę na rocznik opony, który znajduje się na zewnętrznej stronie opony. Jeżeli natomiast okaże się, że są w złym stanie to koniecznie trzeba wymienić opony na nowe. Poza zużyciem opon także trzeba w nich sprawdzić poziom powietrza, ponieważ jeśli w nich będzie za mało powietrza to wydłuża się droga hamowania nawet o 5 metrów, a wiadomo, iż na trasie jest to bardzo niebezpieczne.

Sprawdzenie oświetlenia

Dobrze działające światła w samochodzie to kolejna zasada, bez której nie należy ruszać w drogę. Jest to przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ prawidłowo oświetlone auto jest widoczne z daleka i to nie tylko podczas jazdy ale również wykonywania jakiegokolwiek manewru. Nigdy bowiem nie wiadomo co zastanie nas w drodze, a także który rodzaj świateł będzie potrzebny. Z tego względu prawidło muszą działać wszystkie. Poza tym jeśli światła by nie działały tak jak powinny to szybko można dostać dosyć duży mandat, gdyż w wielu miejscach policja jest wyczulona na to wykroczenie i słono każe kierowców, jacy lekceważą ten przepis.

Sprawdzenie akumulatora

Bardzo dużej liczbie osób wydaje się, że jeśli jedzie latem na wakacje, a z akumulatorem nigdy nie było problemów to nie trzeba go sprawdzać. Nic bardziej mylnego. Nawet jeżeli od samego zakupu działał bez zastrzeżeń to przed wyjazdem na wakacje koniecznie należy zbadać stan akumulatora. Można to sprawdzić za pomocą specjalnego miernika napięcia bądź też podjechać do jakiegoś warsztatu i poprosić o to, żeby zbadali akumulator. Istnieją również samochody, jakie są wyposażone w kolorowy wizjer. Wskazuje on w jakim stanie jest akumulator poprzez barwę zieloną, czarną, a także żółtą. Kolor zielony oznacza, iż z akumulatorem jest wszystko w porządku, czarny, iż konieczne jest jego ładowanie, a żółty, iż trzeba akumulator wymienić na nowy.

Sprawdzenie poziomu płynów

Wyjazd na wakacje to z reguły trasa kilkuset kilometrów, która w większości przypadków jest pokonywana ciągiem albo z naprawdę bardzo małą przerwą. Dlatego przed wyruszeniem w nią koniecznie trzeba sprawdzić poziom płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. Jeżeli bowiem okaże się, że jest za mało któregokolwiek z nich, to jego ubytek należy uzupełnić. Dobrze jest również zapakować taki płyn do bagażnika tak na wszelki wypadek, gdyby się okazało, że trzeba go dolać. Bardzo ważne jest też to, żeby sprawdzić poziom oleju, gdy silnik jest zimny poprzez sprawdzenie poziomu na bagnecie. W sytuacji, jakby okazało się, iż oleju za mało to należy jego niedobór uzupełnić. Istotne jest jednak to, aby był to ten sam rodzaj oleju, który był lany przy wymianie oleju, a nie żaden inny.

Tak więc jeśli tylko ktoś spełni wszystkie te zasady przed wyruszeniem w drogę to na pewno podróż przebiegnie szybko, a także bezproblemowo. Odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży nie jest jakoś w szczególności kosztowne. Dlatego nie trzeba się obawiać również o to, że trzeba będzie przeznaczyć dosyć dużą kwotę z domowego budżetu na auto. Także pod względem czasowym nie stanowi to jakiegoś dużego utrudnienia, że trzeba wziąć urlop, aby wszystko dokładnie sprawdzić. Mając natomiast świadomość tego, że samochód został sprawdzony jedzie się na wakacje spokojnie i bez obaw, że cokolwiek złego może się z nim stać.


Dodano: 2020-01-21 16:19:00

Komentarze (1)
Anonim
29.04.2021 19:27

Najważniejsze to sprawny kierowca, niestety coraz wiecej kierowcow, ktorzy najzwyczajniej na wakacjach zostawiaja mozgi w domach...

Dodaj komentarz