Słynne aleje, słynnych ludzi

Hollywood Walk of Fame, czyli Hollywoodzka aleja sławy powstała 54 lata temu. Pierwszą aktorką, jaką możemy na niej znaleźć, jest Joanne Woodward, której gwiazda znalazła się na hollywoodzkim deptaku 9 lutego 1960 roku. Od tamtej pory spacerując chodnikiem wzdłuż Vine Street w Kalifornii można napotkać 2400 charakterystycznych emblematów z nazwiskami legend srebrnego ekranu i muzyki.

Śladami wytyczonymi przez „Fabrykę Snów” podążyło wiele polskich miejscowości turystycznych. Przy ulicach wielu miast znajdziemy obecnie bardziej lub mniej znane aleje gwiazd.
Aktorzy, sportowcy i piosenkarze odznaczeni przez odciski dłoni, butów, a nawet ust promują znane polskie kurorty od Bałtyku po Karkonosze.

Jedną z najbardziej znanych tego typu atrakcji turystycznych jest znajdująca się w Międzyzdrojach promenada powstała podczas Festiwalu Gwiazd. Wtedy też w 1996 roku swoje dłonie na chodnikowych płytach odbili między innymi Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski oraz Bogusław Linda. Natomiast honorową rzeźbą upamiętniono postać Krzysztofa Kieślowskiego. Przez kolejne lata w Międzyzdrojach pojawiały się następne odlewy. Każdy z okazji różnych wydarzeń i festiwali.
W innej nadmorskiej miejscowości, Władysławowie natrafimy na kolejną tego typu promenadę, tym razem dedykowaną mistrzom sportu. Pośród złotych gwiazd odnajdziemy Jerzego Kuleja, Tadeusza Ślusarskiego, Kazimierza Górskiego... ponownie lista jest długa i nie sposób jest wymienić wszystkich odznaczonych. W końcu kolejne tablice wstawiane są tutaj już od 13 lat.

Miast chcących odznaczyć polskie sławy, świecąc jednocześnie ich odbitym blaskiem, jest wiele. W Toruniu stworzono Piernikową Aleję Gwiazd, niedaleko opolskiego ratusza natrafimy na Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, a na Piotrkowskiej w Łodzi znajduje się Łódzka Droga Sławy. W tyle nie pozostają też Kraków oraz Gdańsk.
Górskie miejscowości Dolnego Śląska również z chęcią czerpią z hollywoodzkiego pomysłu, promując się i przy okazji wyróżniając sławne osoby, zgodnie z przyjętym przez siebie kluczem.
Pod Śnieżką, w Karpaczu, przy głównej ulicy miasta możemy zobaczyć odciski butów polskich sław himalaizmu. Wielu turystów porównuje tu podeszwy swoich butów, do tych, które zdobywały najtrudniejsze i najwyższe szczyty.

Dla miłośników Kanału Trzeciego Polskiego Radia wartym odwiedzenia miejscem będzie nieodległa od Karpacza Szklarska Poręba. Tam właśnie znajduje się Aleja Trójkowych Gwiazd. W końcu miasto od lat jest pod patronatem słynnej „Trójki”. Na turystów czekają odciski najbardziej znanych, choć głównie ze słyszenia, ust polskiego eteru.

Kolejna, krótka wycieczka w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej i jesteśmy w Kowarach, gdzie systematycznie jest tworzona Aleja Kolarstwa Polskiego. Z okazji kolejnych odbywających się w mieście nad Jedlicą etapów wyścigów rowerowych, nieopodal miejskiego ratusza odsłaniane są kolejne pamiątkowe tablice.

Jak widać na powyższych przykładach kalifornijski pomysł sprzed ponad pół wieku, bez problemu został zaszczepiony na nasz rodzimy grunt, a idea wyróżniania znanych i lubianych przyjęła się znakomicie. Przez ostatnie kilkanaście lat gwiazdy, odciski butów, dłoni i ust wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu.


Dodano: 2014-05-29
Komentarze (0)
Dodaj komentarz