Ruiny kościoła na skarpie

Wzniesiony w XIII wieku, kościół p.w. Św. Mikołaja w Trzęsaczu był niegdyś jedną z najokazalszych budowli sakralnych na Pomorzu Zachodnim. Znajdował się w centrum wsi, około 2 km od morza i plaży. W ciągu kolejnych wieków wielokrotnie go remontowano, a w XV wieku, przebudowano go z drewnianego na murowany. W XVII wieku kościół wyposażono dodatkowo w renesansowe i barokowe ławy, stalle, ołtarz, chrzcielnicę i ambonę.

Niestety, wkrótce po tym, nad świątynią zgromadziły się "czarne chmury" i zaczęła dopadać ją masa nieszczęść. W 1650 roku dobudowano drewnianą wieżę, którą w okolicach 1750 roku zniszczyły pioruny. Podczas wojny siedmioletniej natomiast, wieś i wyposażenie kościoła ograbili Rosjanie.

W dodatku, odległość morza od budowli, nieustannie się zmniejszała, by w 1750 roku wynosić już tylko 58 metrów. W 1771 r. postępująca erozja zmyła już przykościelny cmentarz. W 1818 roku wieżę, w którą już wcześniej uderzały pioruny, doszczętnie zniszczyły silne wiatry. W roku 1868 kraniec klifu znajdował się tylko metr od kościoła, w związku z czym, mimo nieudolnych prób zaprzestania abrazji, ostatnie nabożeństwo odprawiono tu 2.08.1874 r., a pozostałe wyposażenie przewieziono do Katedry w Kamieniu Pomorskim oraz do muzeów Szczecińskiego i Berlińskiego. W 1900 roku, świątynia zaczęła się osuwać w dół klifu, by 1.02.1994 roku, został już z niej tylko fragment ściany południowej i prezbiterium.

W porę jednak, przed totalnym zniszczeniem wszystkich ruin, w 2001 roku rozpoczęto prace umacniające klif i ochraniające pozostałe mury. Dzięki temu, dziś do pozostałości okazałej budowli, zjeżdżają się turyści z całej Polski i Europy, ciekawi niesamowitej historii i widoku śladów średniowiecznej przeszłości.

Dodano: 2015-06-19
Komentarze (0)
Dodaj komentarz