Pustkowo

Pustkowo - miejscowość nadmorska, wchodząca w skład gminy Rewal, uważana za jedną z najstarszych miejscowości na wybrzeżu rewalskim.

Pierwsze informacje na temat Pustkowa zapiski historyczne odnotowują na 1159 rok. W latach 1337 - 1753 miejsce to było zarządzane przez ród von Karnitz. Zamieszkiwali tu głównie chłopi, dopiero w XVII wieku zaczęli pojawiać się tu rybacy. Przełom XIX i XX wieku był okresem rozbudowy Pustkowa. Z upływem czasu zaczęto budować tu pensjonaty, prywatne kwatery, domy gościnne, pod kątem napływających turystów. Samorząd gminy Rewal powołał ,, Sołectwo Pustkowa ", mieszkańcy wybierają sołtysa, oraz radę sołecką.

Miejscowość należy do miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym. Znajdziemy tu piękną piaszczystą plażę. Wiele pensjonatów oferujących noclegi o podwyższonym standardzie. Pola namiotowe oraz domki kempingowe. Dość duże i dobrze prosperujące zaplecze gastronomiczne oferujące smaczne posiłki, a także punkty usługowo - handlowe. W sezonie letnim działa tu filia Urzędu Pocztowego.

Będąc w Pustkowie warto odwiedzić kilka ciekawych i atrakcyjnych miejsc, do których należą :

- pomnik przyrody : dąb szypułkowy o wysokości około 21 metrów, znajdujący się przy drodze do Dreżewa, oraz dwa wiązy szypułkowe o wysokości ponad 26 metrów, mieszczące się w kompleksie zielonym prowadzącym do zejścia na plażę u zbiegu ulicy Nadmorskiej z ulicą Spacerową.

- replika krzyża z Giewontu o wysokości około 20 metrów, postawionego 14 maja 2007 roku, poświęconego 26 maja 2007 roku, przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Odległość krzyża od morza to 100 metrów. Pomysłodawcą budowli był Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy, inż. Tadeusz Jędraszek. Krzyż jest odzwierciedleniem słów Papieża Jana Pawła II ,, od Bałtyku po Giewont ".

- drewniany statek wykonany na EXPO 2000, ekspozycja województwa zachodniopomorskiego. Następnie został przekazany gminie Rewal, gdzie władze postanowiły go umieścić pod repliką krzyża.

Dla osób prowadzących aktywny tryb życia polecam pobliskie szlaki rowerowe, a także znajdziemy tu boiska do gier zespołowych w koszykówkę, siatkówkę ze sztuczną nawierzchnią u zbiegu ulic Magdaleny i Spacerowej, oraz kort tenisowy u zbiegu Nadmorskiej ze Spacerową.

Pustkowo to , spokojna i bezpieczna miejscowość turystyczna, idealna dla rodzin z dziećmi chcących wypocząć z dala od hałasu dużych nadmorskich kurortów. Ciekawe i atrakcyjne miejsce które warto odwiedzić!

Dodano: 2013-11-09
Komentarze (0)
Dodaj komentarz