Pomnik Sybiraka w Rewalu - miejscem pamięci.

Od 2004 roku obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, przypadający na 17 września w rocznicę Agresji Rosyjskiej na Polskę. Jest to dzień czci zesłańców, szczęśliwie ocalonych, którzy przeżyli i dają świadectwo tych tragicznych przeżyć i zdarzeń.

W związku z tym świętem 17 września 2012 roku na skwerku przy ulicy Słonecznej, Mickiewicza i Kościuszki uroczyście odsłonięto pamiątkowy pomnik poświęcony tym wydarzeniom. Odbyła się uroczysta msza święta w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, przy ulicy Dworcowej. Następnie wszyscy zaproszeni na tą uroczystość goście udali się pod pomnik, gdzie odczytano fragmenty monografii ,,Sybiracy Gminy Rewal" autorstwa p. Łonyszyna. Po wygłoszeniu przemowy doszło do historycznego odsłonięcia pomnika. Wstęgę przeciął wójt Gminy Rewal.

Przy tej uroczystości byli obecni min. lokalne władze, przedstawiciele powiatu, p. Regina Łowczynowska - przedstawicielka Sybiraków z Gminy Rewal. Wszyscy zgromadzeni byli wzruszeni z faktu tak pięknego upamiętnienia tego święta. Jest to piękny gest ze strony gminy skierowany do tych ludzi, uczczenie ich bólu, cierpienia i smutku ,, Pamięci mieszkańcom gminy, którzy wrócili z nieludzkiej ziemi "

Dodano: 2013-11-26
Komentarze (0)
Dodaj komentarz