Pomnik Sybiraka w Rewalu - miejscem pamięci.

               Od 2004 roku obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, przypadający na 17 września w rocznicę Agresji Rosyjskiej na Polskę. Jest to dzień czci zesłańców, szczęśliwie ocalonych, którzy przeżyli i dają świadectwo tych tragicznych przeżyć i zdarzeń.

               W związku z tym świętem 17 września 2012 roku na skwerku przy ulicy Słonecznej, Mickiewicza i Kościuszki uroczyście odsłonięto pamiątkowy pomnik poświęcony tym wydarzeniom. Odbyła się uroczysta msza święta w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, przy ulicy Dworcowej. Następnie wszyscy zaproszeni na tą uroczystość goście udali się pod pomnik, gdzie odczytano fragmenty monografii ,, Sybiracy Gminy Rewal " autorstwa p. Łonyszyna. Po wygłoszeniu przemowy doszło do historycznego odsłonięcia pomnika. Wstęgę przeciął wójt Gminy Rewal.

              Przy tej uroczystości byli obecni min. lokalne władze, przedstawiciele powiatu, p. Regina Łowczynowska - przedstawicielka Sybiraków z Gminy Rewal. Wszyscy zgromadzeni byli wzruszeni z faktu tak pięknego upamiętnienia tego święta. Jest to piękny gest ze strony gminy skierowany do tych ludzi, uczczenie ich bólu, cierpienia i smutku ,, Pamięci mieszkańcom gminy, którzy wrócili z nieludzkiej ziemi "

 

Dodano: 2013-11-26
Komentarze (0)
Dodaj komentarz