Obuwie do speed-hikingu – jakie wybrać?

Speed-hiking to aktywność, której popularność stopniowo rośnie. Stoi za nią szereg korzyści. Wśród nich warto wymienić m.in. możliwość poprawienia swojej kondycji i wydolności, a także szansę na podziwianie przyrody, co znacząco sprzyja odstresowaniu się. Aby jednak speed-hiking był efektywny, przyjemny i bezpieczny, należy uprawiać go w odpowiednich butach. Jakie obuwie sprawdzi się najlepiej?

Co to jest speed-hiking?

W pierwszej kolejności warto przybliżyć, czym właściwie jest speed-hiking. Można powiedzieć, że stanowi on połączenie dwóch innych aktywności, mianowicie hikingu, czyli rekreacyjnych, pieszych wycieczek w średnio wymagającym terenie, z trail runningiem, czyli biegami terenowymi. Tym samym speed-hiking oznacza po prostu szybkie i dynamiczne wyprawy. Najczęściej odbywają się one na górskich szlakach, choć mogą też mieć miejsce w lasach, nad morzem itp. 

W speed-hikingu celem jest nie tylko samo pokonanie założonej trasy, lecz także zrobienie tego jak najszybciej. W przeciwieństwie do trail runningu nie wymaga to jednak specjalnego przygotowania, ponieważ podczas treningu nie przechodzi się w fazę biegu. Cały czas jest to piesze wędrowanie, jednak bardziej sprawne i nastawione na szybkie tempo, stawianie sobie nowych wyzwań i stopniowe pobijanie własnych rekordów. Taka aktywność ma więc wiele zalet. Nie tylko rozwija ogólną kondycję fizyczną i poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu, lecz także daje psychiczną satysfakcję z osiągania wyznaczonych sobie celów. 

Jakie buty są najlepsze do speed-hikingu?

Aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas speed-hikingu, należy zaopatrzyć się w stosowne buty. Warto postawić na produkty sprawdzonej marki, np. firmy Merrell, która słynie z wysokiej jakości. Damskie buty do speed-hikingu można znaleźć na stronie https://merrell.pl/hiking-damskie.

Czym powinno wyróżniać się obuwie do speed-hikingu? Ta aktywność nawiązuje do biegów terenowych i jest dynamiczna, dlatego obuwie powinno być odpowiednio lekkie, a przy tym mieć wyraźny i agresywny bieżnik oraz dobrze wspierać piętę i przód stopy. Oprócz tego buty muszą odznaczać się doskonałą przyczepnością na różnych nawierzchniach i dobrze amortyzować wstrząsy. Istotna jest także ich elastyczność. Dobrze również, aby gwarantowały przepływ powietrza, ponieważ zwiększa to komfort i wygodę treningów. Te wszystkie wymogi spełniają właśnie buty trailowe. Z kolei klasyczne modele do uprawiania trekkingu często zbyt dużo ważą, co utrudnia swobodny speed-hiking. Oprócz tego najczęściej są nadmiernie sztywne i mocno stabilizują kostkę, ograniczając tym samym jej ruchomość. To również może być niewskazane podczas szybkich wędrówek w terenie.

 

Dodano: 2022-11-10 09:40:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz