Co oznaczają kolory flagi na plaży?

Zarezerwowane noclegi, piękna pogoda, a nagle okazuje się, że na plaży powiewa czerwona flaga. Co oznaczają kolory flag?

Już sama obecność flagi informuje, że odwiedzony odcinek morskiego brzegu to plaża chroniona. Tutaj nad bezpieczeństwem kąpiących się w morzu osób czuwa ratownik. Znaleźć tu można zarówno regulamin, określający zasady, których należy się trzymać podczas korzystania z kąpieliska oraz codziennie aktualizowaną tablicę informacyjną. To z niej dowiemy się, jaka jest temperatura wody, powietrza oraz siła wiatru.

Flaga biała nad morzem


Ponieważ warunki pogodowe są zmienne, kąpiel nie zawsze jest dozwolona. Kiedy wzbrania się wejścia do wody oraz z jakiego powodu? O tym możemy się dowiedzieć z koloru wywieszonej, w widocznym miejscu, flagi.
Informacyjne flagi znajdują się wysoko nad plażą, najczęściej w miejscu gdzie dyżuruje ratownik. Biały kolor oznacza, że plaża jest w danym momencie chroniona przez ratowników WOPR i można się kąpać.

Czerwona flaga nad morzem


W przeciwieństwie do flagi białej czerwona zabrania kąpieli. Zostaje wywieszona wtedy, gdy temperatura wody utrzymuje się poniżej 14 st. C, gdy mamy do czynienia z ograniczoną widocznością (poniżej 50 m),a także, wtedy gdy prędkość wiatru przekracza piąty stopień w skali Beauforta. W takich okolicznościach mogą występować silne i niebezpieczne prądy wsteczne. Fala ma powyżej 70 cm, a na jej grzbiecie pojawia się biała grzywa z piany. 

Czerwona flaga może też oznaczać wodę niezdatną do kąpieli z powodu skażenia chemicznego lub biologicznego, np. z powodu występowania sinic.


Wiele osób jest przekonanych, że gdy wywieszona zostaje flaga czerwona, mogą się kąpać, ale na własną odpowiedzialność. Nie jest to prawdą, podobnie jak występowanie flagi czarnej.
WOPR na chronionych kąpieliskach dopuszcza tylko dwie możliwość. Możliwość kąpieli lub jej całkowity zakaz.
Polacy w ostatnich latach stają się coraz bardziej zdyscyplinowani i rozsądni. Gdy nad plażą łopocze czerwona flaga, rzadko zdarza się, by ktoś wchodził do wody. Oczywiście bywają wyjątki, jednak coraz bardziej marginalne.

czerwona flaga nad morzem

Błękitna flaga dotyczy jakości kąpieliska


Ostatnią z flag, jaką można spotkać na nadbałtyckich plażach, jest flaga koloru błękitnego. Nie niesie ona jednak komunikatu dotyczącego warunków pogodowych tylko stanowi swoisty certyfikat jakości. Błękitna flaga powiewa w ramach uznania za jakość obsługi turystycznej oraz czystość, zarówno wody, jak i plaży. O wyróżnieniu miejsca decyduje niezależna organizacja pozarządowa FEE ( Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej),której celem jest promowanie ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich.

Galeria
Dodano: 2014-06-13 09:08:17

Komentarze (0)
Dodaj komentarz