Kilka słów o Rewalu

REWAL - wieś sołecka i siedziba gminy; powiat gryficki; 895 mieszkańców. Jest to jedna z najładniejszych miejscowości nadbałtyckich. Nie jest to miejscowość z dawną wielką przeszłością, bo powstała najprawdopodobniej w XV wieku, ale dopiero wiek XIX zaznaczył się w historii osady. Kąpielisko powstało w 1830 roku i było tylko o rok młodsze od słynnego Helgolandu, a doprowadzenie w 1896 roku, kolei wąskotorowej ułatwiło napływ turystów. Powstały dwa zakłady kąpieliskowe: dla kobiet i mężczyzn. W latach międzywojennych w Rewalu wypoczywało rocznie ok. 2000 - 3500 osób. Miejscowość nadal bardzo prężnie się rozwija, a główną gałęzią gospodarki pozostaje turystyka. Rewal zabudowany jest niskimi budowlami, tworząc charakterystyczny klimat tego nadmorskiego kurortu. Mimo nastawienia na turystykę, nadal znajduje się tutaj baza rybacka. Nowoczesność to m.in. hala sportowa z dużym boiskiem, kortami tenisowymi, skate parkiem, siłownia i gabinety odnowy biologicznej. Ciekawy jest współczesny kościół w kształcie łodzi.

5 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI Z OKOLICY:

  1. KLIFY REWALSKIE - To co tak często zwraca uwagę gości wypoczywających w Rewalu, to piękne nadmorskie klify. A jak właściwie te klify powstają? Są różne nazwy tych niezwykłych tworów przyrody. Faleza, urwisko brzegowe, wysoki brzeg, czy właśnie klif, te określenia są powszechnie używane. Jest to stroma ściana brzegu morskiego utworzona dzięki podmywaniu brzegu przez fale morskie. Proces niszczenia - podmywania zachodzi w strefie kontaktu podstawy ściany z platformą abrazyjną. Niekiedy stosuje się określenie procesu abrazji. Dzięki tym procesom Rewal posiada niezwykłą atrakcję nadmorską, bo wysokość brzegu sięgająca 20 metrów, należy do jednych z najwyższych na terenie zagospodarowanym dla rekreacji.
  2. LATARNIA MORSKA Z NIECHORZA - Zgodnie z decyzją z 1860 roku, rozpoczęto budowę latarni morskiej, a inwestycję ukończono w 1866 roku. Materiałem zastosowanym do budowy była głównie cegła. Latarnia w dolnej części ma przekrój czworokąta, natomiast w górnej, powyżej przybudówek jest ośmiokątem. Na wierzchołku jest taras widokowy z balustradą. Do oświetlenia użyto światła z aparatu Fresnela I klasy. W czasie II wojny światowej latarnia została częściowo zniszczona, ale w 1948 roku po remoncie znów działała. Ostatni większy remont miał miejsce w 1999 roku. Latarnia ma wysokość 45 metrów, a światło można dostrzec z odległości 20 mil morskich/ ok. 36 km.
  3. JEZIORO LIWIA ŁUŻA - To piękne jezioro jest położone między dwoma kąpieliskami Niechorzem i Pogorzelicą w gminie Rewal. Powierzchnia jeziora to około 251 hektarów. W roku 1959 powstał tam rezerwat ptaków wędrownych. Dzięki kanałowi Liwka mamy obecnie zakaz wchodzenia do jeziora. W latach 40 i 50 tych XX wieku nad jeziorem były łodzie i kajaki. Pewnego wieczoru, dwóch mężczyzn ukryło się w trzcinie i o zmroku wypłynęło na Bałtyk, dopływając następnego dnia na Bornholm. Po tym zdarzeniu utworzono tu rezerwat przyrody.
  4. RUINY KOŚCIÓŁKA W TRZĘSACZU - Wybudowany w centrum wsi kościół z przełomu XIV/XV wieku, stał w czasie budowy, w odległości prawie 2 kilometrów od morza. Proces abrazji - niszczenia brzegu spowodował, że brzeg morski nieuchronnie zbliżał się do budowli. Dawniej kościół katolicki, potem już jako świątynia ewangelicka została opuszczona po ostatnim nabożeństwie 2 marca 1874 roku. Wyposażenie przewieziono do Kamienia Pomorskiego, a części tryptyku do Rewala. Jest to taka unikatowa budowla, jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie.
  5. KOLEJKA WĄSKOTOROWA - Jest jedną z największych atrakcji całego naszego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wybudowana w 1896 roku linia kolejki wąskotorowej, łączyła Gryfice przez Rewal z Niechorzem. Początkowo rozstaw torów wynosił 750 mm. Przebudowa linii w 1916 roku, związana z poszerzeniem do 1000 mm, związała się z jednoczesnym przedłużeniem przez Pogorzelicę, aż do Trzebiatowa. Mimo problemu z zamykaniem linii kolejowych i zamiarem sprzedaży parowozu do Kenii, gminie Rewal udało się dojść do porozumienia z PKP i "afrykański", zabytkowy parowóz do dzisiaj kursuje na ponad 100 letniej trasie kolejowej.
Galeria
Dodano: 2020-07-01 13:26:00

Komentarze (1)
Anonim
24.07.2020 23:31

Czysta plaza, fajne budki z lodami, dzieciaki zadowolone

Dodaj komentarz