Foki w Bałtyku

Foki wypoczywające nad Bałtykiem to coraz częstszy obraz nad naszym morzem. Ostatnio u ujścia Wisły do morza odnotowano ich w grupie około 77 sztuk, odpoczywających nad brzegami usytuowanymi z dala od ludzi. Miejsce u ujścia Wisły to jedno z miejsc w którym foki czują się dość bezpiecznie.

Jest to zwierzę lubiące spokój, wychodzi na ląd by odpocząć, bądź gdy nadchodzi okres lęgowy. Do najczęściej spotykanych fok należy foka szara, należąca do jednego z trzech gatunków, które można u nas spotkać.

Najczęściej jest tak, że w miejscu którym znajdziemy fokę zwierzęciu zostaje nadane imię zbliżone do miejsca w którym ją znaleziono. Tak jak ostatnio foka zwana ,, Torpedą " znaleziona w okolicach Chałup i Kuźni otrzymała imię związane z tym właśnie miejscem, żołnierze tu walczący używali torped i dlatego też foczka otrzymała imię Torpeda.


W przypadku gdy dojdzie do naszego kontaktu z foką na plaży , należy zachować bezwzględny spokój i nie przeszkadzać zwierzęciu. Najlepiej powiadomić od razu odpowiednie służby - Błękitny Patrol, bądź Stację Morską podając położenie zwierzęcia w którym się znajduje. Szybka reakcja pozwoli foce na przetrwanie i uchroni ją przed niebezpieczeństwem.

foto : WWF Polska.

Dodano: 2013-11-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz