Akcesoria kuchenne niezbędne na wyjeździe

Konieczność zabierania ze sobą na wyjazd naczyń czy akcesoriów kuchennych oczywiście nie dotyczy osób, które wybierają się do hotelu, gdzie wszystkie posiłki mają zapewnione. Takie przybory są jednak potrzebne na wyjazdach na łono natury, pod namiot, na camping, czy nawet na własną działkę wypoczynkową albo do domu letniskowego, gdzie nie ma się do dyspozycji wyposażenia kuchennego. O czym nie można zapomnieć, a jakie naczynia okażą się tylko zbędnym bagażem? Jaki sprzęt może być przydatny podczas wyjazdu?


Naczynia turystyczne – które są niezbędne?


Pierwsze, czego nie można pominąć, to kubek na napoje jak woda, soki, herbata, czy kawa. Najlepiej, aby każdy miał swój własny kubek, a nawet zabrać przynajmniej jeden w zapasie, gdyby któryś uległ uszkodzeniu albo po prostu się zgubił. Najbardziej polecane są kubki termiczne idealne na długie wycieczki oraz modele typowo turystyczne, wykonywane zwykle z trudnej do uszkodzenia i lekkiej stali. To, jakie kubki należy ze sobą zabrać, w dużej mierze zależy od warunków wyjazdu. Pod namiotem dobrze sprawdzą się wytrzymałe i lekkie naczynia, z drugiej strony wyjeżdżając do domku letniskowego, z powodzeniem można wyposażyć się w komplety naczyń szklanych.


Kolejna niezbędna rzecz to talerze. Mogą to być modele turystyczne albo nawet proste talerzyki plastikowe wykorzystywane jako naczynia dla dzieci. Są one tanie i lekkie, zazwyczaj sprzedawane w łatwych do złożenia kompletach. Trudno je uszkodzić, a nawet jeśli do tego dojdzie, ich niska cena pozwala na takie wypadki. Poza talerzami przydać mogą się także naczynia do serwowania jak nietłukące się tace. Poza domem służą one nie tylko do przenoszenia talerzy, ale często nawet także jako prowizoryczny blat.

Poza kubkami i talerzami nie można zapomnieć o sztućcach, w tym łyżkach, łyżeczkach, widelcach i nożach. Zabierając noże do masła, warto dorzucić do nich przynajmniej jeden ostry nóż, który przyda się do rozkrojenia pieczywa, pokrojenia innych dowolnych składników jak warzywa czy mięso, czy nawet otwierania opakowań.

Warto pamiętać także o garnku, czajniku, a nawet patelni turystycznej, jeśli na wyjeździe ma się zamiar samodzielnie gotować i wygodnie podgrzewać posiłki. Co ważne, garnki przydają się nie tylko przy gotowaniu od zera, ale także podgrzewaniu gotowych dań i to zarówno nad kuchenką, jak i nawet nad ogniskiem.


Sprzęt kuchenny przydatny poza domem


Naczynia to nie wszystko – poza nimi przydatne, a czasem wręcz niezbędne okazują się także kuchenne sprzęty. Podstawowym jest kuchenka turystyczna, która pozwoli podgrzewać i gotować posiłki, czy nawet wodę na kawę albo herbatę. Najważniejsza różnica pomiędzy kuchenkami turystycznymi to sposób ich zasilania. Popularne są kuchenki gazowe, które wymagają wymiennych kartuszy z gazem. Alternatywą są kuchenki elektryczne, które, choć wygodne, nie sprawdzą się w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej.

Poza kuchenką dla utrzymania świeżości produktów spożywczych przydatna okazuje się lodówka turystyczna. Sprawdza się ona wszędzie – zarówno pod namiotem, w górach, czy nad jeziorem, jak i w camperze, domu letniskowym, czy nawet podczas objazdowej wycieczki samochodowej. Lodówki turystyczne mogą być zasilane elektrycznie, co wymaga podpięcia do kontaktu. Niektóre modele wyposażone są we wtyczkę samochodową pasującą do wejścia zapalniczki. Zamiast modeli elektrycznych można wybrać lodówkę z chłodzącymi wkładami. Nie wymaga ona dostępu do prądu, jednak wkłady powinny być wymieniane i mrożone dla efektywnego utrzymania niskiej temperatury wewnątrz urządzenia.

Dodano: 2022-10-13 16:02:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz